Безплатна доставка за поръчки над 200лв.
Close
(0) продукта
Няма продукти в кошницата.
Каталог
    Filters
    Preferences
    Търси

    Разрешително за ловно оръжие. Какво трябва да знаем?

    Разрешително за ловно оръжие. Какво трябва да знаем?

    Ловът отдавна е престанал да бъде основен източник на прехрана и се е превърнал в любимо хоби на мнозина. Но това занимание не може да бъде практикувано без съответната подготовка. Освен че трябва да се снабдим с надеждна пушка и качествена екипировка, без никакво съмнение трябва да имаме и разрешително за ловно оръжие. Без него просто нямаме право да участваме в преследването на дивеч с каквото и да е огнестрелно средство.

    Какво е разрешителното за ловно оръжие в България?

     

    Всъщност, няма такова като специално разрешително за ловно оръжие. Сертификат се издава на база на това дали сме способни да боравим с огнестрелно средство на практика, дали познаваме достатъчно добре теорията и дали сме психически устойчиви да притежаваме, пренасяме и употребяваме такова потенциално животозастрашаващо средство. Така че за отидем на лов и да не нарушаваме закона, трябва да притежаваме стандартно разрешително за оръжие. Такова се издава, след като бъде преминат теоретичен и практически курс за безопасно боравене с огнестрелни средства, като след това бъде положен успешно и изпит. Трябва да се издържи и психотест, за да е сигурно, че сме пригодни да притежаваме, съхраняваме, носим и употребяваме пушка или пистолет.

    Какво още трябва да знаем?

     

    Преди да се запишем на курс за огнестрелно оръжие, трябва да изпълним някои важни условия. Това обучение на практика се провежда на лицензирани стрелбища, а за да ни допуснат до него, трябва да представим актуално свидетелство за съдимост. То цели осуетяване включването на осъждани и потенциално опасни лица в програмата за получаване на разрешително за оръжие.

    Има и други стъпки, които трябва да се изпълнят, преди да бъдем допуснати до този курс. Трябва да преминем през психотест за оръжие, който да потвърди нашата ментална пригодност за боравене с огнестрелни средства, без да бъдем заплаха за хората около нас.

    Психотест за оръжие

     

    Няма как да се получи разрешително за ловно оръжие, без да се премине през тази стъпка. Всъщност, дори е невъзможно да се стартира курсът за безопасно боравене с огнестрелно средство, без да бъде издържан психотест за оръжие. При него кандидатът преминава събеседване със специалист в някой от лицензираните, най-често държавни психодиспансери. Ако преценката на психолога е в полза на кандидата, той вече може да продължи напред към теоретичната и практическата подготовка.

    Курс за огнестрелно оръжие

     

    Това е същинската част на подготовката за получаване на разрешително за оръжие. За да имаме право да притежаваме, съхраняваме и употребяваме ловна пушка, трябва да преминем през такава програма. Тя се осъществява от лицензирани фирми, които обучават кандидатите в продължение на минимум 32 учебни часа, преди да ги допуснат до изпит.

    Стандартният курс за огнестрелно оръжие е разделен поравно между теоретичната и практическата част. Обучението “на книга” включва различни модули. Кандидатите за разрешително трябва да изслушат лекция от юристи, които ги запознават със законовите норми, с правата и задълженията при носене и боравене на огнестрелно оръжие. Освен това, теоретичната подготовка включва и часове с лекар, за да имат бъдещите ловци представа как да оказват първа помощ на лица, получили огнестрелни рани. Оръжеен инструктор също така запознава курсантите с класификацията на огнестрелните средства и общи сведения по балистика. Също така дава насоки по отношение на техниката на стрелба и не на последно място - запознава кандидатите с изискванията за безопасност.

    Теоретичната подготовка не трябва да се пренебрегва. Но естествено, практическата част от курса за огнестрелно оръжие вълнува повече участниците в него. Част от него е стрелба с различни пистолети и пушки, като се подбират най-популярните калибри. Под ръководството на упълномощен инструктор се проверява точността от различни положения, като се преминава през разнообразни упражнения. Проверява се и готовността на курсанта да се справя с условията за безопасност.

    След това идва време за изпита, който се полага пред представител на служба КОС (Контрол на общоопасните средства) към МВР. И той също е разделен на две части - само който издържи успешно теоретичната, може да премине към практическата. При нея се стреля от 25 метра с пистолет, за да се проверят уменията на кандидата. Когато се положат успешно и двата компонента от изпита, вече са налице предпоставки за издаване на разрешително за оръжие. Но и това не става мигновено.

    Разрешително за газово оръжие

     

    Трябва да изясним какви са условията за притежание на такива средства за самоотбрана. Разрешително за газово оръжие не се изисква. Условието да се закупи газов пистолет е купувачът да бъде пълнолетен. Освен това се издава сертификат, че оръжието не може да бъде използвано и преработено за бойни цели.

    Как може да се подготвим?

     

    Придобиването на разрешително за ловно оръжие изисква време. След успешно завършване на курс за безопасно боравене и полагане на съответния изпит в две части се подават документи пред служба КОС към МВР. В институцията вече преценяват дали да издадат разрешително, като вземат под внимание и допълнителни фактори, свързани с личността и характеристиките на кандидата. Задължително е желаещият да получи разрешително за оръжие да има завършено поне основно образование, в противен случай няма как да получи документ.

    Това не е всичко. Оръжието трябва да бъде пренасяно и съхранявано надлежно. Разрешителни трябва да бъдат получени и за тези неща, като ловна пушка или бойно оръжие трябва да се пазят в твърда метална каса, която да бъде поставена нависоко и да има секретно заключване. За придобиване на разрешително за ловно оръжие това е от съществено значение. Трябва да се представи и ловен билет, заверен за съответната година, както и да се включи кандидатът в редиците на активна ловна дружина.

    Задължително е пушката, която ще се използва за преследване на дивеч, да бъде регистрирана и подробно описана. Това се отнася както за гладкоцевно, така и за нарезно оръжие. Много е важно да се познават позволените за преследване на дивеч огнестрелни средства. Законът категорично забранява да се ловува с автоматични оръжия. Нормативната уредба в България е категорична в това отношение. Полуавтоматичните оръжия са разрешени, но при спазване на конкретни изисквания за техните параметри.

     

    Така че получаването на разрешително за оръжие не е достатъчно, за да сме готови за лов. Трябва да имаме сериозна подготовка, както и да сме наясно с особеностите на ловния календар, а в най-голяма степен да спазваме изискванията за безопасност.

     

     

    Добави коментар