Безплатна доставка за поръчки над 200лв.
Close
(0) продукта
Няма продукти в кошницата.
Каталог
    Filters
    Preferences
    Търси

    Плюсове на ловните автомати Winchester и Benelli. Кой ловен полуавтомат да изберем?

    Плюсове на ловните автомати Winchester и Benelli. Кой ловен полуавтомат да изберем?

    Въпреки че в днешно време на пазара можем да открием десетки марки оръжия, то има такива производители, на които опитните потребители винаги са готови да се доверят. Достатъчно е да се спомене името Winchester, за да знаем, че става дума за едни от най-надеждните пушки за лов. А какво можем да кажем за Benelli? Този италиански бранд се появява в оръжейния бизнес значително по-късно от американската класика, но спокойно можем да кажем, че в последните години се наложи като един от предпочитаните варианти за много хора, за които преследването на дивеч е хоби и страст.

    Ловните автомати на тези производители са сред най-предпочитаните като цяло в световен мащаб. Ще разгледаме различни варианти, които се предлагат както под името Winchester, така и модерните продукти на Benelli. И при двете марки намираме напълно адекватни решения за успех при излизане в гората, които са съобразени и с българското законодателство в тази посока.

     

    Какво са ловните полуавтомати?

    Трябва да уточним нещо, когато говорим за ловни автомати, всъщност нямаме предвид изцяло автоматични оръжия. Такива са забранени за използване по време на лов от закона, който е в сила в момента, а и от доста време насам. В други страни и при други условия ловните автомати може и да са разрешени, но в България ситуацията не е такава, а именно това ни интересува нас. Защо тогава използваме това понятие? Уточняваме, че всяко негово споменаване тук има предвид ловния полуавтомат. Така се получи в последните години, че полуавтоматичните оръжия започнаха разговорно или жаргонно да бъдат наричани автомати от мнозина за по-кратко. Това създава известно объркване, но като цяло опитните ловци са наясно за какво иде реч.

     

    Разлика между ловния полуавтомат и класическите ловни пушки

    След като изяснихме, че пълният автомат е забранен за използване в гората (а и по други предназначения, но това не е нашата тема), то какво оръжие можем да вземем при преследване на дивеч? 

    Можем да се доверим на класическа ловна пушка, на ловна карабина или на ловен полуавтомат. Всички те имат своето място при упражняване на тази дейност, като едни могат да бъдат с по-добро приложение от другите в една ситуация, а в друга да е по-различно.

    Каква е разликата между традиционната двуцевка и полуавтоматичното оръжие? При класическата пушка зареждаме патрон, два или три, в зависимост от това с колко изходни цилиндри разполага. Изстрелваме ги и презареждаме. При полуавтомата след произвеждане на изстрел на мястото на използвания боеприпас автоматично влиза следващия, който е в готовност за използване практически на момента.

    Но трябва да уточним и още нещо. Нормативната уредба поставя конкретни ограничения за използване на ловни полуавтомати. Те не могат да бъдат заредени с повече от 3 патрона - един готов за изстрелване и още два в магазина. Нека да видим колко добре се вписват в тази концепция моделите на марки като Winchester и Benelli.

     

    Плюсове на ловен полуавтомат Winchester

     

    Традицията в производство на качествени ловни оръжия е достатъчно добро основание да се насочим към тази марка. Въпреки всички трудности през годините, тя доказва високата си класа вече над 150 години. Мнозина възприемат пушките на Уинчестър като “шампион в тежка категория” сред огнестрелните за дивеч, което понякога и буквално е така. Полуавтоматите обаче все пак са с по-лека конструкция, но все така тази марка си остава една от най-търсените за лов на едър дивеч.

     

    Произход

    За мнозина това ще прозвучи шокиращо, но оръжейна компания под името на Winchester не съществува вече близо век. Да, но самият бранд е жив и продължава да стои върху десетки модели огнестрелно оръжие. Неговото начало е поставено още през 1866 г. от Оливър Уинчестър в щата Кънектикът. По време на Голямата депресия обаче американската фирма изпада в тежко състояние, а активите ѝ са купени от конкурент в лицето на Olin Corporation. Тази компания продължава производството на оръжията Winchester, затова американската оръжейна класика все така е актуална на пазара.

     

    Калибър 

    Сред ловните полуавтомати на Winchester с най-голяма популярност в последните години се ползват сериите Super X3 и Super X4. Първата вече не се произвежда от 2018 г. насам, но на пазара все още се намират модели от тази ловна “помпа”. На нейно място идва подобрена и по-модерна линия в лицето на SX4, при която се смята, че и конструкцията на оръжието е направена така, че да “обира” по-ефективно отката.

    И при SX3, и при SX4 стандартният калибър е 12/89. Срещат се също така някои модели с калибър 12/76 или 20/89.

     

    Тегло

    Ловните полуавтомати всъщност съвсем не са сред най-тежките в тази категория. Стандартно теглото на моделите от сериите SX3 и SX4 е фиксирано на 3,1 кг. Можем да открием алтернативи от други брандове, които са осезаемо по-масивни. Олекотяването се дължи на използването на повече полимери за сметка на плътно дърво, което не се възприема еднозначно положително от всички клиенти.

     

    Стил

    Актуалните линии на американския производител със сигурност се различават от класическите модели от края на XIX век например. Въпреки това ловните полуавтомати Winchester се стремят да изградят стил, близък до традиционния и толкова добре познат на потребителите. В последно време все пак доста елементи от модерния дизайн също намериха своето приложение. Така че в това отношение виждаме съчетание на старата и новата школа.

     

    Цена

    При положение, че говорим за една от класическите марки огнестрелни оръжия, едва ли можем да очакваме нейните продукти да са от най-евтините. Така е, но пък повечето ловни полуавтомати на Winchester не са и толкова скъпи. Модели от сериите SX3 и SX4 могат да се намерят на цени между 1800 и 3500 лв. Диапазонът е широк, като без съмнение ще открием доста предложения на други марки, както под долната му граница, така и над горната.

     

    Плюсове на ловен полуавтомат Benelli

    Продуктите на италианския производител са от високия клас и затова и цената им не е никак ниска. Но за това след малко. Един от основните плюсове на ловните полуавтомати Benelli е в начина, по който използват инерцията след отката за по-бързо презареждане - използвана гилза се изхвърля, а с връщането на оръжието в изходна позиция се подава и следващият патрон от магазина към цевта.

    За разлика от основните си италиански конкуренти от Beretta, при които за процеси като този се използва компресия на газ, при оръжията на Benelli се разчита на механичното движение. А това не налага изпускането на остатъчен газ, което пък от своя страна е един от факторите, даващи възможност пушката да се чисти основно през по-големи интервали.

     

    Произход

    Benelli е разпознаваем бранд в света на огнестрелните продукти едва в последните няколко десетилетия. Преди това компанията от източната италианска област Марке се занимава предимно с производство на мотоциклети, което си остава запазена марка и до ден днешен. През 1967 г. се открива и филиал в Урбино за производство на оръжие, а голямата революция, която извежда Benelli на световно ниво, идва в края на века, благодарение на системата, изобретена от Бруно Чиволани, която залага на ефектите на инерцията при отката.

     

    Калибър

    Както при повечето ловни полуавтомати, и тези на Benelli са предимно 12 калибър (12/76 или 12/89). Откриваме обаче и немалко модели от италианския производител с 20 калибър, докато тези с 28 са по-рядко срещани, но все пак могат да се намерят.

     

    Тегло

    Колко тежи една ловна пушка, идваща от областта Марке? Отговорът на този въпрос не е лесен. Диапазонът на ловните полуавтомати Benelli се простира от 2 килограма и половина до 4 кг и отгоре. Но пък потребителите имат възможност да избират и според теглото, защото това не е маловажен фактор.

     

    Дизайн

    Ловните полуавтомати Benelli пленяват с модерния си дизайн. Някои от моделите, предназначени за лов, приличат повече на футуристични оръжия от научно-фантастичен филм. Определено можем да кажем, че италианският производител задава тенденции по отношение на външния вид на ловните оръжия.

     

    Цена

    Няма какво да се лъжем - ловните полуавтомати Benelli струват пари. И то доста за вкуса на мнозина почитатели на тази страст. Най-скъпите модели на италианския производител надхвърлят 5000 лева, някои дори се доближават до 5-цифрения диапазон. Все пак се намират и по достъпни продукти на цени под 2500 лв. Ловните полуавтомати Benelli са скъпа инвестиция, но определено си заслужават за всеки, който държи на високото качество.

     

     

    Добави коментар